Start în forţă în noul campionat pentru fetele de la HM Buzău!

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
3 voturi 3418 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro
Roxana Tabarcea a marcat de 7 ori în poarta gălăţencelor

Început perfect de campionat pentru Handbal Municipal!
Fetele lui Romeo Ilie au întîlnit astăzi după-amiază, la Galaţi, în runda inaugurală a noului campionat, echipa locală Danubius, în faţa căreia au continuat evoluţiile excelente din partidele de verificare. Motivate la maxim şi fără a-şi asuma riscuri inutile, buzoiencele au început în forţă partida şi după doar cîteva minute aveau 5-0 pe tabelă! Şi la fel s-a scurs în continuare istoria primei reprize, cu ale noastre mereu la conducere şi cu gazdele reuşind de puţine ori să se apropie la 3-4 goluri. Scorul primelor 45 de minute spune totul: 19-10! Scenariul n-a diferit foarte mult nici la reluare. Ba mai mult, Handbal Municipal s-a dezlănţuit pur şi simplu, urcînd diferenţa, în două rînduri, chiar şi la 10 goluri! S-a terminat, în final, 36-28 pentru Buzău şi primele 3 puncte în noul campionat!

H.M. Buzău: Claudia Boronschi, Denisa Matei, Alina Lupu – Simona Duţă (7), Anca Ionescu (7), Roxana Tabarcea (7), Maria Radu (2), Cristina Clisu (5), Cristiana Ciuplea (4), Bianca Grigore (1), Alexandra Ciolpan (1), Larisa Baciu (1), Carmen Veşcă (1), Ema Stoica. Antrenor: Romeo Ilie

Antrenorul Romeo Ilie, după victoria de la Galaţi: „Am controlat partida de la un capăt la altul, nu s-a pus nici un moment problema învingătoarei. O diferenţă prea mare între cele două echipe! Mi-a plăcut cum am început jocul, fetele au fost concentrate, au intrat cu un singur gînd, să cîştige!”

Etichete: Buzău |  campionat |  fetele |  forţă |  pentru |  Start
Voteaza articolul: bun: 3  |  slab: 0   3