Luni, 30 octombrie 2017

Prima piedică pentru echipa de rugby

Mihai Baltag alte articole de Mihai Baltag
0 voturi 2114 vizualizari 0 comentarii mihai.baltag@sansabuzoiana.ro

Echipa de rugby a suferit primul eşec după o serie de 4 victorii din tot atîtea partide disputate. Cei care le-au administrat buzoienilor prima înfrîngere a sezonului au fost constănţenii de la Tomitanii, sîmbătă dimineaţă, pe stadionul din Parcul Tineretului. În faţa unei echipe foarte puternice, cu transferuri de calitate reuşite în vară, după ce a promovat în Divizia Naţională de Seniori, SCM Buzău a suferit mult în primele minute, care au aparţinut oaspeţilor. Totuşi, cei care au reuşit primele puncte pe tabela de marcaj au fost buzoienii, prin Teodor Niţu, care a transformat o lovitură de pedeapsă, la jumătatea primei reprize. Pînă la pauză însă oaspeţii au preluat conducerea, 7-3, în urma unui eseu de penalizare. Tot constănţenii au avut iniţiativa şi după pauză, cînd şi-au mărit avansul graţie unui eseu reuşit de Ştefăroi, transformat de Lolea, iar scorul a devenit 3-14. Deşi au forţat spre final, buzoienii n-au reuşit să evite înfrîngerea, în ciuda unui eseu în ultimele minute. Scor final: 8-14. Etapa viitoare, penultima din tur, rugbiştii buzoieni, care şi-au păstrat prima poziţie în clasament, profitînd de înfrîngerea Năvodariului la Petroşani, vor evolua în deplasare cu RC Bîrlad. D.N.S. - Etapa a 5-a  SCM Buzău - Tomitanii Constanţa 8-14 Ştiinţa Petroşani - CS Năvodari 13-8 RCM Galaţi - CSUAV Arad 45-0 RC Bîrlad - Bucovina Suceava 38-16