Duminică, 23 septembrie 2018

Tenismenul Ovidiu Ionescu,argint in finala Europenelor de la Alicante

Andra Vasilescu alte articole de Andra Vasilescu
0 voturi 2791 vizualizari 0 comentarii news@sansanews.ro
UPDATE [21:16] 23 SEP 2018 › Performanta mare pentru Buzau!Buzoianul  Ovidiu Ionescu a obţinut medalia de argint la Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante, el pierzând, duminică seara,finala cu germanul Timo Boll, scor 1-4 (11-6, 7-11, 9-11, 6-11, 5-11).Pentru Boll, este al şaptelea titlu european la simplu masculin, iar pentru Ovidiu Ionescu este cea mai bună performanţă a carierei.

Ovidiu Ionescu a ajuns în finală având următorul parcurs: 4-1 cu olandezul Ewout Oostwounder în primul tur pe tabloul de 64 (11-6, 11-6, 11-6, 3-11, 11-9), 4-1 cu francezul Emmanuel Lebesson în 16-imi (11-9, 11-9, 12-10, 7-11, 11-7), 4-2 cu danezul Johathan Groth în optimi (20-18, 11-7, 5-11, 12-14, 11-8, 11-5), 4-3 cu Vladimir Samsonov (Belarus) în sferturi (11-7, 8-11, 10-12, 15-13, 13-11, 6-11, 11-9), 4-1 în semifinale cu suedezul Kristian Karlsson (12-10, 11-6, 3-11, 11-9, 11-9).

La simplu masculin au evoluat la Alicante şi Hunor Szocs şi Cristian Pletea, care nu au trecut de primul tur pe tabloul de 64,scrie news.ro

UPDATE [17:11] 23 SEP 2018 › Tenismenul buzoian,Ovidiu Ionescu,s-a calificat in finala Campionatelor Europene de Tenis de masa de la Alicante dupa ce ,in semifinale,l-a invins fara derept de apel pe suedezul Kristian Karksson cu 4-1.

Buzoianul Ovidiu Ionescu, cel mai bine clasat român în ierarhia europeană (ETTU), locul 26, şi-a asigurat medalia de bronz la individual la Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante, după ce l-a învins în sferturile de finală pe legendarul bielorus Vladimir Samsonov (42 de ani), triplu campion european şi vicecampion mondial Ovidiu s-a impus cu scorul de 4-3 după un meci dramatic şi s-a calificat în semifinale, acolo unde astăzi, de la ora 14.30, îl va întîlni pe suedezul Kristian Karlsson (9 ETTU). “Am jucat ceea ce ştiu mai bine. Sînt agresiv şi caut să-mi impun jocul mereu. Nu a fost un meci greu, a fost o adevărată încercare a carierei, una pe care am cîştigat-o cu mintea şi cu inima. Nu am avut nici un moment în care mi-am zis că nu pot, deşi Samsonov deţine şi acum un repertoriu de lovituri greu de contracarat. E un vis devenit realitate, sper să pătrund în finală, deşi şi meciul cu Karlsson va fi foarte dificil”, a declarat Ionescu pentru ProSport. România a cucerit o singură medalie la Alicante, cea asigurată de Ovidiu Ionescu, la individual masculin.

Etichete: Alicante |  asigurat |  bronzul |  Europenele |  finală |  Ionescu |  Ovidiu |  pentru
Voteaza articolul: bun: 0  |  slab: 0   0