Sâmbătă, 05 martie 2016

Victorie! Dinamo a bătut Aalborg şi s-a calificat

Andra Vasilescu alte articole de Andra Vasilescu
1 vot 1319 vizualizari 0 comentarii news@sansanews.ro
UPDATE [07:54] 06 MAR 2016 › Handbaliştii dinamovisti au jucat bine şi s-au calificat sîmbătă în fazele superiore ale Cupei EHF după ce i-au învins pe danezii de la Aalborg. Meciul s-a disputat în Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi" în faţa a peste 2.000 de spectatori. Scorul final a fost 28-25(17-12) si astfel Dinamo a obţinut a doua sa victorie în grupă și și-a consolidat locul al doilea.

Liderul Ligii Naționale a început cu dreptul și a condus cu 2-0 (min. 3), danezii au egalat (2-2, min. 6), dar apoi Dinamo s-a desprins la trei goluri, 5-2 (9). Dinamo și-a mărit avantajul la cinci goluri, 12-7 (20), iar diferența maximă a fost de șapte goluri, 15-8 (25), pentru ca la pauză scorul să fie de 17-12 pentru echipa lui Eliodor Voica.

Aalborg a avut un reviriment în debutul reprizei secunde, apropiindu-se la doar două goluri, 18-16 (37), dar apoi Dinamo a refăcut ecartul, 21-16 (46). Dinamo și-a menținut constant un avans de patru-cinci goluri, iar în cele din urmă a câștigat fără emoții cu 28-25.

Golurile echipei noastre au fost înscrise de Jakov Vrankovic — 8 goluri, Ciprian Șandru 7 goluri, Pierre-Yves Ragot 6, Mihai Asoltanei 2, Adrian Băluț 2, Liviu Mironescu 2, Marius Mocanu 1.

Pentru Aalborg au marcat Martin Larsen 6 goluri, Emil Berggren 5, Havard Tvedten 5, Rene Antonsen 2, Simon Hald Jensen 2, Morten Andreas Slundt 2, Chris Holm Jorgensen 1, Christian Jensen 1, Jesper M. Pedersen 1.

Meciul a fost arbitrat de portughezii Daniel Accoto Martins și Roberto Accoto Martins, iar delegat EHFa fost ungurul Sandor Andorka.

Înaintea partidei dintre Fraikin BM. Granollers și SC Magdeburg, pe primul loc se află echipa germană SC Magdeburg, cu 6 puncte, urmată de Dinamo, 5 p, Fraikin BM. Granollers, 2 p, Aalborg Handball, 1 p.

Dinamo va juca și următorul meci tot acasă, pe 20 martie, cu Fraikin BM. Granollers,au transmis de la fata locului reporterii sportivi ai Agerpres.

Sala Sporturilor din Buzăure intră în circuitul handbalistic internaţional. Sîmbătă după-amiază, de la ora 15.30, Dinamo Bucureşti va susţine la Sala Sporturilor partida cu echipa daneză Aalborg, din cadrul Grupei A a Cupei EHF, a doua competiţie continentală ca valoare după Liga Campionilor. Meciul de la Buzău este cel de-al 4-lea din grup pentru dinamovişti, care ocupă locul 2, cu 3 puncte, după Magdeburg (6 p). Granollers are 2 puncte, iar Aaalborg, 1p. O eventuală victorie îi va apropia pe jucătorii lui Eliodor Voica de calificarea în sferturile de finală.