Vineri, 18 martie 2016

Bogdan Dinu a zdrobit 'Bestia Croatiei' (update)

Andra Vasilescu alte articole de Andra Vasilescu
1 vot 1482 vizualizari 0 comentarii news@sansanews.ro
UPDATE [09:34] 19 MAR 2016 › Boxerul buzoian Bogdan Dinu l-a învins rapid şi fără drept de apel pe croatul Marino Goles, supranumit ,,Bestia Croatiei", vineri seară în gala ,,Noaptea campionilor", desfăşurată la Circul ,,Globus" din Capitală.

Doar cîteva minute i-au fost necesare pugilistului buzoian pentru a-l pune la podea pe croat pe care l-a bătut prin knock-out, în prima repriză, după o lovitură la corp bine plasată, în urma căreia adversarul a avut nevoie de îngrijiri medicale, alegîndu-se cu o coastă ruptă. Astfel, Dinu a ajuns la cea de-a 15-a victorie la profesionişti. Pugilistul din Buzău a fost susţinut în sală de familia, prieteni, multipla campioană la box buzoianca Steluţa Duţă şi maestrul Constantin Voicilaş, dar şi de colegii săi de la ,,mascati".

Bogdan Dinu revine în această seară în ring pentru al 15-lea meci la profesionism în gala „Careul de Aşi”, care va avea loc la Circul Globus din Capitală şi va fi transmisă în direct, de la ora 20.00, la Sport.ro şi pe PROTV (după „Românii au talent”). Supergreul buzoian, neînvins pînă acum, va boxa cu Marino Goles, supranumit „Bestia din Croaţia”, un pugilist în vîrstă de 36 de ani, care a susţinut pînă acum 25 de partide la profesionişti, din care a cîştigat 20 (18 prin KO) şi a pierdut 5 (4 prin KO). Main-eventul galei este meciul dintre Viorel Simion şi Alexander Miskirtchian pentru titlul IBF intercontinental la categoria pană. Ceilalţi doi români care vor boxa în cadrul galei sînt Cristian Ciocan, care va lupta cu britanicul Michael Sprott şi Cezar Juratoni, care va boxa cu ungurul Zoltan Csala. Bogdan Dinu va boxa în penultima partidă a galei, înaintea luptei dintre Viorel Simion şi Alexander Miskirtchian, undeva în jurul orelor 22.30-23.00.